Ana Sayfa / Google Ads / Ev Asansörleri

Ev Asansörleri

 

Asansörler gündelik yaşamı büyük ölçüde kolaylaştıran taşıyıcı platformlardır. İlk ortaya çıktıkları dönemde yalnızca yük taşımak için kullanılan asansörler, zaman içerisinde hem işlev hem de tasarım bakımından gelişmiş ve daha farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Ev asansörü de bu doğrultuda ortaya çıkan asansör türlerindendir. Birden fazla katı olan evlere kurulan bu asansörler engelli, yaşlı ya da hasta bireylerin katlar arasında rahatça hareket etmesini sağlamaktadır. Bina asansörü olarak da adlandırılan bu ürünler, normal asansörlerden daha küçük boyutludur. Genellikle 1 kişinin kullanabileceği şekilde tasarlanan ev asansörlerinin yük taşıma kapasiteleri de normal asansörlere kıyasla daha düşüktür. Daha az kullanıldıkları için bakım gereksinimleri yok denilebilecek kadar azdır. Bir kez kurulan ev asansörleri, uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ev içerisinde gürültü yapmaması adına bu tür asansörler oldukça sessiz çalışmaktadır.

 

Ev Asansörü İçin Doğru Firma Seçimi

 

Ev asansörü alırken üzerinde durulması gereken birden çok husus bulunmaktadır. Bunların başında asansör firmasının doğru seçilmesi gelmektedir. Zira yanlış firma seçimi, alınacak hizmetten memnun kalınmamasına ya da asansörden istenilen verimin sağlanamamasına yol açmaktadır. Evlere asansör yaptırmak için firma seçerken aşağıdaki noktalar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Firmanın kalite standart belgesine sahip olması gereklidir. Asansör kurulumunda kullanılan malzemeden, işçiliğin kalitesine kadar tüm belirleyenlerin bir standart etrafında gerçekleşmesi büyük önem taşımaktadır.
  • Asansör firmasının referansları göz önünde bulundurulmalıdır. Firmanın daha önce yapmış olduğu çalışmaların incelenmesi, karar verme noktasında büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca internet üzerinden de hizmet alınması düşünülen firmaya dair yorumlara ve değerlendirmelere ulaşabilmek mümkündür.
  • Hizmet alınacak asansör firmasının yasal olarak hizmet veriyor olması ve yaptığı işler için fatura ile garanti vermesi de göz ardı edilmemesi gereken hususlardandır. Özellikle yaşanabilecek sorunlar karşısında yasal bir muhatap bulabilmek adına bu nokta önem arz etmektedir.

 

Ev Asansörü Fiyatları

 

Ev asansörlerinin fiyatlarında dair net bir rakam belirtebilmenin önünde bazı engeller bulunmaktadır. Bunların başında asansör kurulumu yapılacak olan yapının kaç katlı olduğu gelmektedir. 2 katlı bir ev ile 3 ya da 4 katlı bir binaya kurulacak olan asansörün farklı fiyatlara sahip olması kaçınılmazdır. Bununla birlikte asansör kurulumunda kullanılacak malzemenin kalitesi de önem arz etmektedir. Yüksek kaliteli ve kalite standardına sahip olan malzemelerin kullanılması durumunda daha yüksek maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu asansörlerin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacağının da unutulmaması gerekmektedir. Son olarak da tasarım unsurunun bina asansörü fiyatlarında belirleyici olduğunu söylemek mümkündür. Alınacak asansörün ev ile görsel olarak uyum sağlaması ve kötü bir görünüm açmaması için tasarıma da önem verilmelidir. Lüks tasarımlar, fiyatların yükselmesine yol açmaktadır. Asansör seçiminde fiyattan daha çok işlevselliğin ve kalitenin ön planda tutulması önemlidir.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Burun estetiği nasıl yapılır?

Estetik cerrahi, bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerine olanak tanıyan, kişisel tercihlerine uygun bir dış görünüm ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir