Ana Sayfa / Yaşam / Yüksek Enerji Veren Besinler

Yüksek Enerji Veren Besinler

Yüksek Enerji Veren Besinlerin Önemi

Eğer kendinizi güçsüz, zayıf, az kilolu ve yorgun hissediyorsanız temel besin kaynaklarını değiştirmek yerinde bir karar olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan şey yüksek enerji içeren besinler listesidir. Aşırı kilolu olan insanların ve obezite hastalarının yüksek enerji veren besinleri tüketmemeleri gerekir. Fakat sürekli enerjiye ihtiyaç duyan insanların ve fiziksel aktiviteleri fazla olan insanların yüksek enerji veren besinler tüketmeleri gerekir. Bilhassa kişi kendini güçsüz, zayıf ve yorgun hissediyorsa yüksek enerji veren besinler tüketmesi yararlıdır.

Düşük kolesterol oranına sahip kompleks proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve zengin besinler vücut için yüksek enerji verici besin yapı taşlarıdır. Uzun vadede enerji sağlamak için kompleks Karbonhidratlar ve proteinler enerjinin açığa çıkarılması için yardımcıdır, gerçekte enerji veren besin kaynakları karbonhidratlardır. Bu nedenle kompleks karbonhidratlar zayıf bünyeli insanlar için faydalıdır.

Vücudumuz Nasıl Enerji Harcıyor

Öncelikle vücudumuzun her saniye enerji harcadığını bilmemiz gerekiyor. Yatarken, otururken, uzanırken ve çalışırken her ne yaparsak yapalım nefes aldığımız müddetçe vücut sürekli olarak enerji harcar. Zira içeride milyonlarca kimyasal ve biyolojik tepkimeler, dönüşümler, formasyonlar, transformasyonlar ve deformasyonlar gerçekleşmektedir. Vücudumuzun enerjisini karşılaması için başvurduğu besin yapı taşları kaynak sırası şöyledir;

  • Karbonhidratlar
  • Yağlar
  • Proteinler

Gördüğünüz gibi vücudumuz ilk olarak karbonhidratlardan enerji elde eder. Karbonhidratlar dururken yağ harcamaz. Karbonhidratlar azalırsa yağ harcar. Yağ da kalmazsa protein yıkımına gider. ATP ADP dönüşümü buna örnek verilebilir. Şu halde kişi aşırı zayıfsa vücutta yağ yoksa proteinlerin harcanması an meselesidir ki bu da çok tehlikelidir. Afrika’da açlıktan kırılan insanları hatırlayınız. Kafataslarına parmağınızı bastırdığınızda kafatasları kırılabilir. Çünkü vücutları yiyecek bir şey bulamadığında proteinleri harcamaya başlamıştır. Vücutta protein eksikliği kafatası kemik yapılarını korumasız bırakır.

Kimler Yüksek Enerji Veren Besinleri Tüketmemeli

Obezite hastaları, 45 yaşını geçmiş insanlar, tansiyon hastaları, diyabet hastaları, kronik hastalığı olanlar, yatalak hastalar yüksek enerji veren besinleri tüketmemelidir.

Kimler Yüksek Enerji Veren Besinleri Tüketilmelidir

Günlük fiziksel aktivitesi aşırı olanlar, bir türlü istediği kiloları alamayan zayıf bünyeli insanlar, gün boyu çok hareket eden aktivitesi yüksek çocuklar ve hamile kadınlar yüksek enerji veren besinler tüketebilirler. Ayrıca futbol, atletizm, voleybol, yüzme, koşu gibi spor dallarıyla ilgilenen sporcular ve vücut geliştirenler yüksek enerji veren besinler tüketmek zorundalar.

Yüksek Enerji Veren Besinler Nelerdir

Bütün tahıl ürünleri yüksek enerji veren besinler grubuna girerler. Ayrıca tahıl ürünleri antioksidanca zengin oldukları için birçok metabolizma ile alakalı sağlık sorunlarını giderirler. Tahıllar yavaş yavaş sindirilmelidir. Uzun ömürlü enerji sağlamaları açısından makarna, yulaf, pirinç, tahıl ekmeği gibi besinler tüketilebilir.

Baklagiller Tüketilmelidir

Düşük GI glisemik indeksine sahip olan baklagiller sıkça tüketilmelidir. Zira baklagiller hem karbonhidrat barındırırlar hem de protein içerirler. Baklagiller, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içeren vücut tarafından gerekli önemli mineraller bakımından zengin kaynaklardır. Örneğin Kuru fasulye, mercimek, nohut ve fasulye düzenli olarak tüketilmesi gereken baklagillerdir.

Sebzeleri Pişirirken Dikkat

Sebzeleri pişirirken mikro dalga fırın kullanarak zengin besin kaynaklarını heba etmemiş olursunuz. Lahana, brokoli, ıspanak zengin mineral vitamin içeren besinler olarak mikro dalga fırında pişirilirse çok daha faydalı olabilir.

Süt ürünleri Zengin ve Yüksek Enerji Kaynaklarıdır

Süt ürünleri vücut için kalsiyum kaynakları olarak önemli enerji kaynaklarıdır. Bu tür besin kaynakları yağ alımını arttırmadan enerji düzeylerini yükseltir. Örneğin süt, az yağlı peynir, az yağlı yoğurt yüksek enerji veren yararlı besin kaynaklarıdır.

Yüksek Enerji Kaynakları Olan Kuruyemişler

Kuruyemişler sağlık açısından yararlıdır. Yağlı ve kilo yapıcı oldukları gerekçesi ile geçmiş zamanlarda çok itibar görmeyen kuruyemişler üzerinde yapılan araştırmalar bu yanlış algıyı değiştirmiştir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ünlü gitar sanatçısı Soner Egesel intihar etti

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Öğretim Görevlisi ünlü gitarist Soner Egesel kaldığı otel odasında başına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir