Ana Sayfa / Ekonomi / Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür Mü şimdi onları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Banka müşterileri çeşitli sebepler neticesinde bankaları dava ermekte ve mahkeme süreci ile çeşitli haklar ve mağduriyetlerin giderilmesini talep etmektedir.

Bunun en önemlisi genellikle dosya masraflarının geri istenmesi ile alakalıdır. Bankalardan çekilen kredilerin dosya masrafları için bankalara dava açmak banka kredi notunu düşürmemektedir.

Bankaya Dava Açmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Bankalara çeşitli vesileler ile açılan davalarda banka kredi notu düşmemekte ancak farklı olumsuz durumlara sebep olmaktadır.

Örneğin bir krediniz veya kredi kartınız var ise bunun ödemeleri aksadığında ilk günden itibaren banka sizi aramakta ve rahatsız etmektedir.

Bu kısa mesaj veya mail yolu ile de gerçekleşmektedir. Veya bankaları dava etmenizle birlikte yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusunda yüksek faiz oranları farklı şartlar ile iyi niyet karinesi uygulanmamaktadır.

Bankaları dosya masrafını geri almak adına dava eden banka müşterileri en doğal yasal haklarını kullanmaktadırlar elbette ancak bu imzalanan dosyalardan kaynaklı bir açık olduğu için bankaların ilerleyen dönemlerde sizler için yapacağınız bankacılık işlemlerinde iyi niyeti ortadan kaldıracaktır.

Bankaya Dava Kredi Notunu Etkiler mi?

Banka kredi notu bankaların hesapladığı özel şeyler olmayıp yapacağınız tüm bankacılık işlemlerine göre Merkez Bankası tarafından puanlanan bir sistem üzerine kuruludur.

Bu açıdan bankanın puan üzerinde bir etki etme durumu olmayıp tamamı ile sizlerin bankacılık işlemleri performansınız ile alakalı bir durumdur.

Düzenli borç ödeme sistemi ile Merkez Bankası banka kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır. Bu manuel bir sistem olmayıp otomatik olarak yansıyan bir neticedir.

Tüketici Hakem Heyeti Banka Notu

Tüketici hakem heyeti banka notu üzerinde bir etkisi yoktur. Banka müşterileri çektikleri kredilere yansıyan dosya masraflarını almak için bankaları tüketici hakem heyetine şikayet etmektedirler.

Burada tüketici hakem heyeti de bu şikayetleri bankaya ulaştırmakta ve dosya masrafının 6 – 9 ay içerisinde geri iadesini sağlamaktadırlar.

Tüketici hakem heyetinin devreye girmesinde bankalar rahatsız olsa da bu banka notuna yansıyacak veya etki edecek bir durumun ortaya çıkması anlamına gelmemektedir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir