Ana Sayfa / Yaşam / Yeni Anneler İçin Faydalı ve Önemli Bilgiler

Yeni Anneler İçin Faydalı ve Önemli Bilgiler

Bugün Yeni Anneler İçin Faydalı ve Önemli Bilgiler vereceğiz. 9 aylık süreçten sonra yeni anneler bebek bakımı konusunda çok fazla zorluk çekerler. Bebekleri her ağladığında ona bir şey olduğunu düşündüklerinden dolayı özellikle ilk aylarda yanlarında sürekli deneyimli kişilerin olmasını isterler. Bebekleri anneleri için dünyadaki en önemli varlık olduğundan dolayı onları gözlerinden sakınırlar.

Yeni Annelerin En Çok Endişe Duyduğu Konulara Örnek Vermek Gerekirse;

Emdiği sütü geri çıkarıyor!

Endişelenmeyin. Bu oldukça normal bir durum. Bebeğinizin midesi henüz küçücük olduğundan dolayı süt fazla geldiğinde ya da tam olarak sindiremediğinde emdiğin sütün bir kısmını geri çıkarması normal. Bunun önüne geçmek için bebeğiniz emdikten hemen sonra mutlaka gazını çıkarmalı ve onu çok fazla sarsmamalısınız.

Ancak bu durum sürekli olarak tekrarlanıyorsa ve fışkırır şekilde kusuyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Çok fazla gazı var!

Gaz problemi bebeklerin çoğunda rastlanan bir durumdur. Bebek emdikten sonra gazını çıkaramadığından dolayı zamanla karnında şişme ve ağrı oluşur. Bebeğinize yardımcı olmak için ona rezene çayı içirebilir ve karnına bebekler için özel olan masaj yağları ile saat yönünde masaj yapabilirsiniz.

Tüm bunların dışında sizin yediğiniz bazı besinlerde bebeğinizde gaz olmasına neden olabilir. Ondan dolayı özellikle kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi besinleri tüketirken dikkatli olmalı ve her zaman tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Kabızlık!

Bebeğiniz yeni doğduğunda günde 7 hatta 8 kere kakasını yapabilir. Midesi henüz çok küçük olduğundan ve sindirim sistemi tam anlamıyla işlevini gerçekleştiremediğinden dolayı özellikle ilk ay bezini her açtığınızda kakasını yapmış olabilir. İlerleyen zamanlarda kaka yapma sayısı azalacaktır. Özellikle mama ile beslenen bebekler, yedikleri mamayı tam olarak hazmedemediklerinden dolayı kabızlık sorunu yaşayabilir.

Emzirilen bebekler gün içerisinde daha fazla kaka yapabilirler. Eğer bebeğiniz 5 gün boyunca kaka yapmadıysa, kaka yaparken zorlanıyorsa ve acı çekiyorsa kabız olmuş olabilir. Bebeğiniz 6 aydan büyükse ona meyve püresi veya kepekli besinler verebilirsiniz. Ancak 6 aydan küçükse mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

İshal!

Anne sütü ile beslenen bebekler genelde sıvı kaka yaparlar. Ancak bebeğiniz köpüklü ve çok sulu kaka yapıyorsa, renginde değişme varsa ve daha kokuluysa ishal olmuş olabilir.

Bebekler için ishal oldukça önemli bir hastalıktır. Bebeğin su kaybı yaşamasına neden olur. Bebeğiniz henüz ek besin döneminde değilse mutlaka sık sık emzirin. Ek besin veriyorsanız daha fazla kaynatılmış su ve meyve suyu vermeye özen gösterin.

En büyük sorun kolik!

Hiçbir neden yokken bebeğiniz birden bire ağlamaya başlıyorsa ve bu ağlama krizleri sürekli aynı vakitlerde gerçekleşiyorsa bebeğiniz büyük ihtimal kolik olabilir. Anneler genelde bu durumla karşılaştıklarında çok fazla endişe duyarlar. Bunun geçici bir durum olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu geçici durumun üstesinden daha kolay bir şekilde gelebilmek için bebeğinize ılık bir banyo yaptırabilir, banyo sonrası masajla bebeğinizi rahatlatabilir, salıncak ve beşikte sallayarak veya bebek arabasında gezdirerek onun daha rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Anneler İçin Faydalı ve Önemli Bilgiler makalemizi tamamladık. Yaşam kategorisi üzerinden daha fazla makaleye ulaşabilirsiniz.

Hakkında Mehmet Ali Kale

İtalya'da Yaşıyorum. Web siteleri için makaleler üretiyorum. Bu işi profesyonel olarak 10 senedir yapmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir