Ana Sayfa / Yaşam / Diyet ve Ara Öğün İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Diyet ve Ara Öğün İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler genellikle yanlış uygulamalar nedeniyle başarısız olurlar. Bugün sizlere Diyet ve Ara Öğün İlişkisi Nasıl Olmalıdır onu anlatacağız.

Ayrıca bu konuda sabırsız davranırlar ve hemen sonuç almak isterler. Bu da uygulama hatalarını artırır. Mesela az yemek yemenin hızlı zayıflamaya yardımcı olacağı sanılır. Oysa uzun süre aç kalmak bir sonraki öğünde özellikle daha yağlı ve kalorili yiyeceklerin daha fazla tüketilmesine yol açar.

Bu nedenle diyet yapmadan önce mutlaka bir diyetisyene başvurulmalıdır. Böylece sağlıklı bir diyet programınız olacaktır. Unutmayın zayıflamayı sağlıklı olmak için istiyorsunuz. Bu sürecin sağlığınıza zarar vermesi anlamsızdır.

Zayıflamada önemli olan ara öğünlerin beslenme programına katılması ve alışkanlık haline getirilmesidir. Sağlıklı kabul edilen öğün sayısı 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğündür.

Ara öğünler metabolizma hızının düşmemesini sağlar. Böylece metabolizmanız sürekli çalışacak ve yağ yakımı ve kalori kaybı mümkün olacaktır. Ayrıca kan şekerinin düşmesini engellemek için de ara öğünler şarttır.

Su tüketimi ana öğünden önce olmalıdır. Böylece midenin kapasitesi azalacak ve daha az besin alımı olacaktır. Ara öğünlerde tüketilen suyun miktarı ana öğündeki iştah seviyesini etkilemez.

Ara öğünlerde protein içeren besinler tüketmek hem ana öğündeki iştahı azaltacak hem de fazla yemek yemeyi engelleyecektir. Bu nedenle ara öğünlerinizde yağsız tost, peynirli sandviç gibi besinleri tüketebilirsiniz. Tokluk hissinizi artıracak çorbaları da ara öğünlerde tüketmeniz önerilir. Diyet ve Ara Öğün İlişkisi kesinlikle korunmalıdır.

Ara öğünlerde kesinlikle atıştırma olarak sıklıkla tüketilen cips gibi yağlı ve zararlı yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca şeker alımı da dengeli olmalıdır. Ara öğünler ana öğünlerden sonra 2-3 saati geçmeyecek şekilde alınmalıdır. Metabolizma hızının düşmemesi için bu önemlidir.

Lifli besinlerin uzun süre tok tuttuğunu unutmayın. Ayrıca sindirime de iyi gelen bu besinler meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler olarak örneklendirilebilir ve oldukça sağlıklıdır.

Ara öğünde en çok tercih edilen seçenekler:

  • 3 kuru kayısı, 2 parça ceviz
  • 1 kutu az yağlı süt, 1 tane taze meyve
  • 5 tane kuru erik, 10 tane badem

150-200 kaloriye kadar ara öğünlerde sağlıklı besinler almanız mümkündür. Bu orana göre kendi ara öğünlerinizi oluşturabilir ya da diyetisyen yardımı alabilirsiniz. Diyet ve Ara Öğün İlişkisi Nasıl Olmalıdır sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk. En Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır? yazımızı okudunuz mu?

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir