Ana Sayfa / Yaşam / Yalnız Kadınların Kariyer Saplantısı Yok

Yalnız Kadınların Kariyer Saplantısı Yok

Yalnız kadınlar 30lu yaşlarda iş hayatlarını azaltıyorlar. Aile hayatı kurmada çıkmaza girdikleri için değil sadece daha iyi hissediyorlar.

En azından Sue Shellenbarger’ın Wall Street Journal makalesindeki iddiasına göre böyle.  Shellenbarger’a göre, fazla mesaili iş hayatı olan yalnızlar, spor yapmak, arkadaşlarıyla dışarı çıkmak, temizlik yapmak  ve sonunda rahat bir uyku çekebilmek için zamana ihtiyaç duyuyorlar.

Yapılan bir çalışmaya göre kadınlar birkaç yıl içinde işten ayrılmayı düşünüyorlar, ilginç olan is anne olanlarla olmayanların sebepleri aynı: her ikisi de kendi programlarında daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorlar.

Orta yaşlılık döneminde iş yaşamını azaltmak isteyenlerin sadece çocuğu olan kadınlar olduğunu düşünmek akıllara durgunluk veren bir gözlem değil ancak çocuğu olmayan yalnız kadınlarda sakinleşmek ve sağlıklı bir iş hayatı istiyorlar.

Son yapılan araştırmaların çoğu yalnız yaşamanın aslında daha iyi olduğunu gösteriyor. Yalnız kimseler daha çok dışarı çıkarıyor, arkadaşları ve ailesiyle daha çok zaman geçiriyor ve sanat dersi almak gibi eğlenceli şeyler yapıyorlar. Sayıları da giderek artıyor. Yalnız yaşamak eskisine göre daha yaygın bir hale geliyor. Genç insanların evliliği ertelemesinin birçok sebebi var. Birçoğu hiç evlenmemeyi seçiyor. Dahası yalnız yaşamak için çaba sarf ediyorlar.

Tabi ki doğru eşi arayıp bulamadıkları için yalnız yaşamak zorunda olanlar da var ancak yalnızların çoğu için bu yaşam şekli onların seçimi. Diğer bir deyişle bundan mutlu oluyorlar.

Shellenbarger’in kaçırdığı şey, bir çok yalnız kadın iş yaşamlarında mesai saatlerini azaltıyorlar çünkü bununla başa çıkamıyorlar, kendileri için daha iyi bir hayat inşa etmek istiyorlar ve bundan zevk alıyorlar.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir