Ana Sayfa / Sağlık / Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı Ne Şekilde Olmalıdır?

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı Ne Şekilde Olmalıdır?

Hamilelik döneminde kesinlikle doktor kontrolü dışında bilmeden herhangi bir ilaç almamak gerekir.

Biz hamilelikte kullandığımız ilaçları yapılan çalışmalar hayvan deneyleri insanlarda gözlenen etkilerine göre sınıf diyoruz Bu sınıflamada ilaçlar a b c d w x olarak sınıflandırılmaktadır a ve b grubuna giren ilaçlar genellikle güvenlidir c ve d grubuna giren İlaçlar da bir takım yan etkileri vardır gerekmedikçe kullanmamak lazım x hamilelik döneminde kesinlikle doktor kontrolü dışında bilmeden herhangi bir ilaç almamak gerekir.

Biz hamilelikte kullandığımız ilaçları yapılan çalışmalar hayvan deneyleri insanlarda gözlenen etkilerine göre sınıf duyurusu Bu sınıflamada ilaçlar a b c d w x olarak sınıflandırılmaktadır a ve b grubuna giren ilaçlar genellikle güvenlidir c ve d grubuna giren İlaçlar da bir takım yan etkileri vardır gerekmedikçe kullanmamak lazım x grubuna giren ilaçların kesinlikle gebelik esnasında kullanmamız gerekir.

Pek çok ilacın içerisinde gebelik esnasında kullanılması sakıncalıdır ya da doktorunuza sormadan kullanmayınız ibaresi bulunan Bunun amacı bu ilacın hangi gruba girdiğini gebeliğin hangi döneminde olduğunu bakarak karar vermekte ve hastanın ilaca gereksinimi var mıdır yok mudur bakmadan kullanmamak lazım hastanın durumuna göre o anda bulunan aşırı bulantı kusması olabilir.

Hastanın bizim birtakım ilaçları vermemiz ve onun bulantı kusması durdurmamız hem bebek hem arsa açısından gerekmektedir Doğum  ile kullanacağımız birtakım antiemetik ilaçlar bebeğe ve anneye zararı olmayan gruptaki ilaçlar olmalıdır.

İşte biz ilaçları kategorize ederek hangisinin bebeğe ve anneye zararı olmadığını bilerek kullanabiliriz Hamide ilaç kullanılmaz diye bir şey yoktur antibiyotikte kullanabiliriz bir takım başka kronik hastalıkları hastalarda kronik ilaçları da etkili bir şekilde kullanmaya devam edebiliriz. Yeter ki doktorunuza danışmadan karar vermeyiniz.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Elektrik Akımına Kapılan 3 Leylek, Tedaviye Alındı

Hasta, yaralı, kaza geçirmiş ve kötü muameleye maruz kalmış sokak hayvanlarının bakım ve tedavilerini yapan ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir