Sağlık

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı Ne Şekilde Olmalıdır?

Hamilelik döneminde kesinlikle doktor kontrolü dışında bilmeden herhangi bir ilaç almamak gerekir.

Biz hamilelikte kullandığımız ilaçları yapılan çalışmalar hayvan deneyleri insanlarda gözlenen etkilerine göre sınıf diyoruz Bu sınıflamada ilaçlar a b c d w x olarak sınıflandırılmaktadır a ve b grubuna giren ilaçlar genellikle güvenlidir c ve d grubuna giren İlaçlar da bir takım yan etkileri vardır gerekmedikçe kullanmamak lazım x hamilelik döneminde kesinlikle doktor kontrolü dışında bilmeden herhangi bir ilaç almamak gerekir.

Biz hamilelikte kullandığımız ilaçları yapılan çalışmalar hayvan deneyleri insanlarda gözlenen etkilerine göre sınıf duyurusu Bu sınıflamada ilaçlar a b c d w x olarak sınıflandırılmaktadır a ve b grubuna giren ilaçlar genellikle güvenlidir c ve d grubuna giren İlaçlar da bir takım yan etkileri vardır gerekmedikçe kullanmamak lazım x grubuna giren ilaçların kesinlikle gebelik esnasında kullanmamız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Türkiye, İngiltere'deki ilk koronavirüs vakalarını doğruladı

Pek çok ilacın içerisinde gebelik esnasında kullanılması sakıncalıdır ya da doktorunuza sormadan kullanmayınız ibaresi bulunan Bunun amacı bu ilacın hangi gruba girdiğini gebeliğin hangi döneminde olduğunu bakarak karar vermekte ve hastanın ilaca gereksinimi var mıdır yok mudur bakmadan kullanmamak lazım hastanın durumuna göre o anda bulunan aşırı bulantı kusması olabilir.

Hastanın bizim birtakım ilaçları vermemiz ve onun bulantı kusması durdurmamız hem bebek hem arsa açısından gerekmektedir Doğum  ile kullanacağımız birtakım antiemetik ilaçlar bebeğe ve anneye zararı olmayan gruptaki ilaçlar olmalıdır.

İşte biz ilaçları kategorize ederek hangisinin bebeğe ve anneye zararı olmadığını bilerek kullanabiliriz Hamide ilaç kullanılmaz diye bir şey yoktur antibiyotikte kullanabiliriz bir takım başka kronik hastalıkları hastalarda kronik ilaçları da etkili bir şekilde kullanmaya devam edebiliriz. Yeter ki doktorunuza danışmadan karar vermeyiniz.

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Nedir. Hangi Besinlerde B12 Vitamini Bulunur?
Etiketler

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com