Ana Sayfa / İnternet / Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Hangi Domaini Seçmelisiniz? (com,net,org,com.tr)

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Hangi Domaini Seçmelisiniz? (com,net,org,com.tr)

Bu makalemizde Google’da üst sıralara çıkmak için hangi domaini seçmelisiniz ? (com,net,org,com.tr) ona değineceğim.

İnternet sektörüne yeni giriş yapmış olan kişilerin bildiği en büyük yalnışa parmak basacağım. Dünyanın en fazla kullanılan uzantısı .com dur bunu sıralamaya sokacak olursak en fazla kullanılan ilk 5 uzantı com , net , org ,biz , info ,us ‘dir.

Neden ilk sırada .com var ?

Tüm dünyada ilk kurulan internet siteleri ve dünyanın en büyük firmaları’nın uzantıları ( twiter , facebook , google , amazon , ebay ) .com uzantısı kullanmasının büyük bir etkisi var bununla birlikte .com akılca kalıcılığı çok daha fazladır. bugün ben bir tanıdığıma webbilgi.net internet siteme göz atabilirsin internet ile ilgili bilgiler edinebilirsin dediğimde dahi sitene giriyorum .com yazıyorum ama çıkmıyor deniyor. Akılda kalıcı olduğu için ilk sırada .com yer alıyor.

-Bir çok müşterim var .com alırsam

-google’da daha çobuk üst sıralara çıkarım !

Bu bilgi kesinlikle yalnış ! Domain uzantısının google’da üst sıralara çıkmanızı sağlayacak hiçbir yararı bulunmamaktadır. Şöyle ki google’da üst sıralara çıkmanız tamamen internet sitenizin içeriğine bağlı olarak değişmektedir.

Unutmamalısınız ki domainlerin uzantılarının üst sıralarda çıkmasının bir etkisi olmadığı gibi bilinmeyen uzantıları da google pekte fazla sevmez. Dünya üzerinde yaklaşık 500’den fazla domain uzantısı bulunmaktadır.

Herhangi bir kelimenin sadece .com , .net , .org gibi önde gelen uzantıları google’da görebilirsiniz diğerlerini çok nadir görebilirsiniz. Bunun sebebi alınan domainlerin içeriklerinin kaliteli olmamasından kaynaklanıyor.

Eğerki siz bugün .date uzantısı alırsanız siteniz .date sizin site.com başkasının aynı sektördeyseniz fakat sizin içeriğiniz daha kaliteli ve domain’iniz daha eskiyse kesinlikle sizin siteniz google’da ön sıralara çıkacaktır. Yani Google’da üst sıralara çıkmak için her hangi bir domain uzantısını seçebilirsiniz. Önemli olan daima içeriktir.

Peki Hangi domain firmasını kullanmalsınız ?

Türkiyede bir çok domain firması var fakat çoğu şahıs firması ve güvenilir değil sizin güvenebileceğiniz domain firmaları hangileri ? Sizler için güvenilir domain firmalarını aşağıdaki gibi sıraladım.

1- İsimtescil.net ; İsimtescil türkiyedeki en güvenilir domain firmalarından başı çekiyor kurumsal firma olmasıyla birlikte firmalarında 600 bine yakın domain barınıyor. Bu güne kadar bütün domainlerimi isimtescil.net’den aldım hiçbir problem yaşamadım. diğer çoğu firmada ücretli olan whois gizleme , firma içi transfer , iletişim bilgi değişikliği gibi işlemler isimtescil.net’de tamamen ücretsiz.

2- İhs.com.tr Türkiyede önde gelen kurumsal firmalardan biri olan ihs isimtescil.net’e göre domain fiyatları biraz daha yüksek olsa da güvenilirliğide bir okadar yüksek 7/24 desteği ile birlikte kullanan hiçbir arkadaşım problem yaşadığını belirtmedi. İhs’de sms ile hatırlatma sistemi ile domaininizin süresi yaklaşınca cep telefonunuza gelen bildirimle domaininizin süresini uzatıyorsunuz ve domaininizi kaybetme gibi bir şansınız olmuyor. Domaini kredi kartıyla satın aldığınız taktirde 30 saniye içinde aktif olmasının garantisini veriyor. Bu hizmet ise kullanıcılar için çok sağlıklı bir durum.

3-Natro.com hosting aldığınız taktirde problem yaşayacağınız fakat domainde tam tersi hiçbir problem yaşamayacağınız güvenilir sayılı firmalardan bir tanesi fakat belirtmek isterim ki whois gizleme , iletişim bilgi değişikliği gibi hizmetlerde cüzzi bir miktar ücret talep ediyorlar.

Yukarıdaki domain firmalarına gözünüz kapalı güvenebilir internet sektörüne bu firmalarla adım atabilirsiniz. 3 firmanın da 7/24 canlı desteği bulunmaktadır. domain satın aldıktan sonra hostinge’de ihtiyacınız olacak Türkiye’de ki en güvenilir ve hızlı hosting firmasını seçebilmeniz için sizler için hazırladığımız. Türkiye’de ki en güvenilir 3 hosting şirketi makalemizi inceleyerek alacağınız hosting konusunda destek alabilirsiniz.

Hakkında Kerim ANLI

Reklam Ajansı Sahibiyim, Boş vakitlerimde internet siteleri için popüler içerikler oluşturuyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler

Sosyal Paylaşımlar ve Günlük Yaşamımızdaki Değişimler gelecek çağlarda torunlarımızın yaşadığımız dönemi isimlendirmeye çalıştıklarında hiç zorlanmayacağını ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir