Ana Sayfa / Genel Kültür / Londrada Gezilecek Yerler

Londrada Gezilecek Yerler

Birleşik Krallık olarak anılan İngiltere’nin Başkenti olmasının yanı sıra en önemli kentlerinden bir tanesi olan Londra, gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin bir yer. (Londra Hakkında Bilgi almak İçin BURAYA Tıklayınız.) Londra Dünyanın en önemli iş ve Finans merkezlerinden bir tanesi olma özelliğini halen korumaktadır.

Avrupa’da en fazla beyaz ırkın yaşadığı şehir olan Londra’nın nüfüsu yaklaşık olarak 8 milyon kişidir. Uluslararası turizmde ortak nokta olarak bilinen Londra, aynı zamanda hava trafiği en yoğun kentlerin başında yer almaktadır. Gerek iş seyahati nedeni ile, gerekse, sadece turistlik amaçla Londra’ya giden milyonlarca insan vardır. Bu insanların fırsat buldukça bu turistlik ve kültür şehrinin her köşesini gezmelerini öneriyoruz.

Londra’ya gidecek okurlarımız için, Londra’da gezilecek yerler konusunda kısa bir bilgi hazırladık. Londraya gittiğinizde, Londra Kulesi, Buckingham Sarayı, Big Ben, St Paul’s Katedrali ve Nelson sütununu ziyaret etmeyi unutmayın. Bu saydığımız yerler birbirine oldukça yakın yerler olduğu için, ziyaret etmeni çok da zor olmayacaktır.

Bu saydığımız yerler dışında, mutlaka gitmenizi önereceğimiz Londrada ki Müzeler konusunda, makalemizin ilerleyen bölümlerinde sizlere bilgiler vereceğiz.

Londra’da gezilecek yerler denilince mutlaka ve mutlaka görülmesi gereken belli başlı yerler hakkında size önerilerde bulunurken, gezilecek yerler hakkında da kısa bilgiler vermeyi ihmal etmeyeceğiz. Buyurun bakalım Londra’da gezilecek yerler nerelerdir hep birlikte görelim.

Londra Kulesi

Londra Kulesi, Londranın Merkezinde ve Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapılardan bir tanesidir. Londra Kulesi, 1078 yılında I. William tarafından yaptırılan ve Beyaz Kule olarak adlandırılan kulenin dörtgen biçimli yapısı pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

Londra Kulesinin esas yapılma amacı Kraliyet Sarayı ve Saray suçluların tutulacağı tutuk evi olarak kullanmaktır. Londra Kulesi tutuk evi olmasının yanı sıra, idam ve işkence merkezi, devlet hazinesi, cephanelik,hayvanat bahçesi, gözlem evi ve darphane olarak da  kullanılmıştır. Londra Kulesi sadece tek bir yapıdan ibaret değildir. Londra Kulesinin dışında, diğer binalar, koruma duvarları ve hendeği ile birlikte büyük bir kompleks olarak yapılmıştır.

Londrada Kültür ve Sanat/Londradaki Müzeler

Londra İş ve finans merkezi olmasının yanı sıra, aynı zamanda kültür başkenti olarak da pek çok turist ve ziyaretçi çeken bir kent olarak adından söz ettirmektedir.

Londra’da bulunan dünyanın en etkileyici ve en güzel müzeleri, milyonlarca kişinin ziyaretçi akınına uğrarken, çeşitli sanat koleksiyonlarına da ev sahipliği yapmaktadırlar. Ayrıca aşağıda belirtilen Londradaki Müzelerin girişleri ücretsizdir.

British Museum (İngiliz Müzesi)

Türkçe ismi İngiliz Müzesi olan British Museum, dünyanın en ünlü müzerinden bir tanesi olma ünvanını günümüzde de korumaktadır.British Museum’da tarih öncesi çağlardan tutun da, modern çağlara kadar birçok eski uygarlığın izlerini taşıyan sergiyi gezebilirsiniz.

Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi)

Türkçe ismi Doğal Tarih Müzesi olan Natural History Museum Big Bang’den bugün devam etmekte olan kuvvetlere kadar dünya tarihinin öyküsünü anlatan en önemli tarih müzelerinden bir tanesidir. Natural History Museum’da pek çok dinazor iskeletini de görmeniz mümkün.

Science Museum (Bilim Müzesi)

Türkçe ismi Bilim Müzesi olan Science Museum buharla çalışan motorlar ve Apollo’nun Komut Modülü de dahil olmak üzere 18. yüzyıldan günümüze kadar pek çok bilimsel çalışmanın sergilendiği gerçek bir müzedir. Londradaki müzelerden en çok bilinenlerin ve merak edilenlerin başında gelir.

National Maritime Museum (Milli Denizcilik Müzesi)

Türkçe ismi Milli Denizcilik Müzesi olan National Maritime Museum Greenwich’de bulunmaktadır. National Maritime Museum’de deniz altı hazineleri ve insan eliyle yapılan materyaller sergilenmektedir.

Ayrıca, deniz muharebeleri ve Amiral Nelson dahil ünlü denizcilerin ve gezginlerin öyküleri ile birlikte İngiltere’nin denizcilik tarihinin anlatıldığı ve yaşatıldığı bir müze olma özelliğine sahiptir.

National Gallery (Milli Galeri)

Türkçe Adı, Milli Galeri olan, National Gallery’de Avrupada ki en önemli resim çalışmaları sergilenmekte olup, 1230’dan 190′ lü yıllara kadar yapılmış olan pek çok önemli eseri içinde barındırmaktadır.

National Gallery de 2.300 den fazla değerli resim çalışmaları bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca bir çak sanatçının baş yapıtına da ev sahipliği yapma özelliği bulunmaktadır.

Tate Modern

Thames Nehri kıyılarındaki, kullanılmayan bir trafoda bulunan bu muhteşem galeri 1900’lü yıllardan günümüze kadar olan modern sanat çalışmalarını sergileyen bir yerdir. Tate Modern’dee Dali, Matisse ve Picasso’nun da çalışmaları sergilenmektedir.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir