Ana Sayfa / Ekonomi / Mahkum Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Mahkum Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Kimi zaman yeni bir iş için, kimi zaman ise acil ihtiyaçlar için kredi çekme gereği duyuyoruz.

Bankalar ve kimi devlet kurumları bu gibi durumlarda bizlerin imdadına yetişiyor. Bugünkü makalemizde mahkum kredisi nasıl alınır konusuna değineceğiz. Böyle bir konuyu daha önce duymamış olabilirsiniz fakat son yapılan kanuni düzenlemelerle hukuki temele oturan mahkum kredisi artık hayatımıza girmiş durumda.

Mahkum kredisi ile ilgili detaylara geçmeden önce nereden çıktığına bakalım. Sabıkalılar ve cezaevi geçmişi bulunan vatandaşlar maalesef iş bulma konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. İş verenler sabıkalı kişilere her zaman mesafeli durmaktadır.

Bu sebeple devlet bir düzenleme yaparak iş kurmak isteyen mahkumlara kredi imkanı hakkı verdi. Bir diğer adı hükümlü kredisi de olan mahkum kredisi Başbakanlık tarafından Sosyal Riski Azaltma Projesi adı altında yasal bir zemine oturdu.

Srap kredisi de denilen mahkum kredisi için Başbakanlığın Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne başvuru yapmanız yeterlidir. Başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgiler vermeden önce bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Kredi başvurusu yapmadan önce yapacağınız işi tam olarak projelendirin.

İşle ilgili sunumunuzu bu proje üzerinden yapmalısınız ve sunduğunuz projenin karşı tarafı tatmin etmesi gerekir. Açık noktalar kalmaması lazım ve tüm maliyet hesabının yapılması önerilir. Bu konularda uzman olan bir yakınınız varsa ondan yardım almanızı öneririz.

Srap (Mahkum) Kredisi Başvuru Şartları

Srap kredisi başvuru şartlarının sizleri çok zorlayacağını düşünmüyoruz. Birkaç şart var zaten ve bunlarda mahkumiyet geçmişi olanların neredeyse tümünde mevcut olan durumlardır. 1990 model ve üzeri bir araca sahip olmamanız gerekir.

SGK, Bağkur veya Emekli sandığında sigortalı olmamalısınız. Üzerinizde kayıtlı ve tapulu bir gayrimenkul bulunmamalı. Son olarak da ustalık belgenizin olması gerekir. Bu şartlara sahipseniz SRAP projesi kapsamında mahkum kredisi alabilirsiniz.

Mahkum kredisi ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere 8 yıl vadeli olarak alınabiliyor. Kredi size nakit olarak verilmiyor. Projede sunduğunuz ve onaylanan iş yeri malzemesi ve teçhizat olarak sizlere veriliyor. Bu krediye başvuru yapmadan önce bulunduğunuz beldedeki kaymakamlık veya valilikten çok daha detaylı ve güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Eski hükümlülere destek olmak aslına bakarsanız sadece devletin değil tüm toplumun görevidir. Maalesef bu arkadaşlarımız içeriden çıktıktan sonra çok zor günler geçiriyor ve ellerinden tutulmazsa tekrardan içeriye girme riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu konuda yeterli özeni gösteremiyoruz.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir