Ana Sayfa / Teknoloji / Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Günümüzde tüm işlerimizi mobil platformlarda görüyoruz. Peki ama bu Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hayatımızın en büyük yardımcıları. Hal böyleyken kullandığımız cihazın bataryasının bizi yarı yolda bırakmaması en önemli şeylerden biri.

Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Genel olarak laptop bataryasından yakınanlar “%50 şarj olmasına rağmen hemen kapanıyor ve şarja %0 dan başlıyor.” gibi şikayetlere sahiptir. Kullandığımız cihazdan en uzun süre faydalanabilmek için yapılabilecek bir dizi şeyler var.

Laptop pil ömrü arttırılabilir mi?

Maalesef ki laptop bataryalarını arttırabilmek gibi bir şansımız yok. Üreticilerin cihazımıza yerleştirdiği bataryanın kapasitesi ne ise onunla yaşantımıza devam etmek zorundayız. Ama doğru bir kullanımla batarya sürelerini arttırabiliriz.

Laptop pil ömrü nasıl uzatılır?

Bilgisayarınızı evde fişe takılı bir şekilde kullanırken, uzun süreler de bu şekilde kullanacaksanız bilgisayarınızı kapatıp bataryayı çıkartabilirsiniz. Bu hem bataryanızı yormamanızı hem de bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu gücü fişten almanızı sağlar. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz zaman laptopunızun bataryasını tekrar takabilirsiniz.

Bataryanızın hiçbir zaman %80’in üzerine çıkmasını ve %20’nin altına düşmesini sağlayın, eğer çok acil değilse %20 altına indiğinde şarj edecek bir priz bulana kadar bilgisayarınızı kapatın. Ancak günde bir kez bataryanızı %100 şarj edin.

Bunu yapmak bataryanızı kalibre edecek ve kullanım ömrünü uzatacaktır. Bilgisayarınızı %100 şarj ettikten sonra kullanıma devam edecekseniz %20 civarlarına inene kadar kullanıma bataryadan devam edin. Bu şekilde kullanılan bir bataryanın ömründe 4 sene sonra maksimum 2 saatlik bir kayıp söz konusu olacaktır.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli Büyükşehir’de “Sıfır Atık” dönemi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” projesi Denizli Büyükşehir Belediyesinin ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir