Ana Sayfa / Ekonomi / Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Kredi kartı, alışverişlerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Eskiden kredi kartı kullanımı sadece taksitli alışverişlerde yaygın iken, artık günlük tüm ihtiyaçlarımız için kullanır olduk.

Fakat asıl önemli konu çoğu insanın kredi kartını nasıl kullanmayı bilmemesini kapsamaktadır. Birçok kredi kartı kullanıcısı, hesap kesim tarihi nedir, ödeme günü ile hesap kesim tarihi arasındaki farklar nedir bunları bile bilmemektedir. Bu yüzden çoğu kişinin kredi kartı borçları önü alınmaz bir hal almıştır.

Bu yüzden kişiler kartlarına toplam borçlarından ziyade asgari ödeme tutarlarını yatırmaktadır. Peki kredi kartında asgari ödeme nedir? Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun en azını anlamına gelmektedir. Yani o ay asgari ödeme tutarınız ne ise kredi kartınıza en az o kadar bir meblağ yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Kredi puanınız düşüş yaşayacaktır. Bu durumda akla ilk gelen soru ise kredi kartı asgari ödeme tutarı yüzde kaç şeklinde oluyor. Kredi kartınızın limitine göre asgari ödeme yüzdeleri şu şekilde değişkenlik gösterir;

1 ile 14.999 TL arasında bir kredi kartı kullanıyorsanız asgari ödeme tutarınız %30 olacaktır.

15.000 ile 19.999 TL ‘de %35

20.000 ve üzerinde bir kredi kartı kullanıyorsanız da %40 asgari ödeme tutarınız olacaktır.

Bir örnek ile kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama işlemi yapalım;

5000 TL limitli bir kartınızın olduğunu varsayarsak ve bu kart için 2000 TL borcunuzun olduğunu düşünürsek, kart limitinizden dolayı %30’luk asgari ödeme kısmında yer alırsınız ve 2000 TL’nin %30’u olan 600 TL o ay için kartınıza yatırmanız gereken en düşük tutar olur.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir