Ana Sayfa / Ekonomi / Banka EFT Saatleri Listesi! Resmi Tatil ve Hafta sonu EFT

Banka EFT Saatleri Listesi! Resmi Tatil ve Hafta sonu EFT

EFT Saatleri

Parasını bankalarda değerlendirme ve işlemlerini bankalar kanalı ile yapan kişilerin en çok kullandıkları yöntemlerden birisi de EFT sistemidir. Havale işleminde gönderici tarafından yapılan havaleler hemen alıcının hesabına aktarılmaktadır.

Ancak aynı hız maalesef EFT işlemleri için geçerli değildir. Bunun için müşteriler havale işlemini hesaba aynı anda yatmasından dolayı tercih etmektedirler. Havale işlemleri farklı bankalar arasında yapıldığında buna EFT (Elektronik Fon Transferi) deniyor ve bu işlemin alt yapısını, işlem yönetimini Merkez Bankası yapmaktadır.

Böyle olunca havale işlemleri farklı bankalar arasında yapılacaksa yani eft yapılacaksa belirli saatler arasında yapılmaktadır. Her banka eft saatleri değişiklik göstermektedir. EFT işlemleri farklı bankalar arasında yapılacaksa en geç saat 17.30’a kadar yapılmaktadır. Peki, genel olarak eft saat kaça kadar belirlenmiştir?

Bilgi: Havale Nedir ve Havale Nasıl Yapılır?

Her bankanın Eft saatlerinin birbirinden farklı olması nedeni ile müşteriler ilgili bankaların Eft saatlerini bilmek zorunda kalmaktadırlar. Bankalar genel olarak sabah saat 09.00 gibi eft işlemlerini başlatır ve bu işlem en geç 17.30‘a kadar devam eder. Bazı bankalar ise eft işlemlerini 16.00‘a kadar yapmaktadır. Eğer ki havale yapılacak olan miktar aynı banka üzerinden yapılacaksa herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. İstenilen saatlerde yapılabilmektedir.

Örnek verilecek olursa bir bankanın eft işlemi sabah saat 09.00 da başlayıp akşam 17.30’a kadar devam eder. Eğer ki müşteri eft işlemini 17.30’dan sonra yaparsa diğer banka hesabına bir sonraki iş gününde geçer. Eğer ki hafta sonu EFT yapılacaksa hafta sonu boyunca EFT yapılacak miktar karşı banka hesabına gitmeyecektir. Haftanın ilk iş günü olan Pazartesi günü muhatap bankanın hesabına geçiş yapacaktır.

Eğer ki hafta sonu sonrası takip eden pazartesi resmi tatile denk geliyorsa EFT yine karşı banka hesabına geçmez. Resmi tatilin bitmesi ile ilk mesai günü içerisinde hesap banka hesabına yatacaktır. Aynı şekilde resmi tatilde EFT işlemi de her zaman bir sonraki iş günü karşı hesaplara iletilecektir.

Bilgi: Cumartesi Pazar EFT Yapılır Mı?

Eğer ki göndericinin göndereceği miktarın belirli saatler içerisinde karşı tarafın hesabına yatması gerekiyorsa göndericinin bankaların EFT saatlerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Bazı durumlarda son ödeme tarihleri nedeni ile yatırılacak olan hesapların zamanında karşı tarafın hesabında olması gerekmektedir. Böyle durumlarda mağduriyet yaşamamak için bankaların EFT saatleri kontrol edilmelidir. Tüm bankaların EFT saatlerini bankaların internet sitelerinden öğrenmek mümkündür.

Bankaların EFT saatlerinin birbirinden farklılık göstermesi müşteriler açısından oldukça büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Aslında tüm bankaların EFT saatlerinin standart bir saat olarak ayarlanması gerekmektedir. Müşteriler karşı tarafın EFT saatlerini bilmediği için yatırması gereken miktar konusunda gecikme yaşayabilmektedir.

Bu da müşterilerin bir çok konuda mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. Bu nedenle müşteriler hangi bankalar ile çalışacaklarsa mutlaka para transferi saatlerini öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun içinde ilgili bankaların internet sitelerinden havale saatleri konusunda gerekli bilgiler alınabilmektedir.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Elefsis Tersanelerinin işe yeniden başlamasının önemi

Attika’daki Elefsis Tersanelerinin yeniden faaliyete geçmesi ve üretken çıktısının “çok büyük bir anlamı var, çünkü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir