Ana Sayfa / Genel Kültür / Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir?

Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir?

Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir? hiç düşündünüz mü ? İnansa da inanmasa da pek çok kişi yılbaşında tam 24:00 de yeni kırmızı çamaşır giyer. Ben de bu konu ile ilgili bir araştırma yaptım. Size de Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir,Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir, Kırmızı Don, Kırmızı İç Çamaşırı, Yılbaşında Kırmızı Çamaşır,Yılbaşında Kırmızı Neden sorularının cevabını vermek istedim.

Yılbaşında kırmızı don giymek adet haline geldi. Güya, uğur getirir ve bütün yılı çok iyi geçirmişiz. Ne kadar doğru bilmem. Ama pek çok insan, özelikle de hiç giyilmemiş, yeni alınmış kırmızı iç çamaşırı giyer. Yılbaşı gecesi saat tam 00:00 da giyilen kırmızı don sayesinde, bütün yıl baştan aşağıya donanacağına inana insanlar , pantolonun üzerinden giydiklerinde de aynı uğura sahip olacaklarına inanıyorlar.  Batıl inanç mı yoksa gerçekten de öyle bir şey var mı, yoksa sırf espiri olsun diye mi yapılıyor ? bilemiyorum. Konu hakkında pek de net bir bilgi bulunmuyor.

Yılbaşı Gecesi Kırmızı Don

Yılbaşı gecesi, saat tam 00.00 (Gece yarısı 12) da yeni bir kırmızı don giymek, bütün sene yenilik yapmak ve iyi bir yıl geçirmek için yapılan bir uygulama. Ne kadar doğru olduğunu bilemem. Neyi yenilediğini de bilemem.

Örneğin evli bir çift, tam gece yarısı, yepyeni kırmızı donlarını giydi. bu evli çift yeni yılda, evini, arabasını, eşyalarını yeniledi. Eşleri de yenilemek bu işe dahil mi aceba.? Neyi yenilemeye ya da neyin uğuruna işaret, bir türlü çözemedim.

Bana göre çok büyük yalan… Batılı ülkelerde insanların batıl inancı olarak yaptıkları bir uygulama. Ya da onlara göre bir oyun. Biz batılı ülkelerin adetlerini almayı severiz. Ama, durumu abarttığımız da bir gerçek. Kırmızı don olmazsa olmaz, yılım kötü geçer diyen insanlar biliyorum. Belki de, inanmak insanları mutlu ediyor. Bir şeye bel bağlamak. Uğur saymak. Ya da ne bileyim, acayip bir şey var işin içinde, ben çözemiyorum.

Kırmızı Donun Uğuru

Kırmızı donun uğuru nereden geliyor bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var. Eğer yılbaşı hediyesi alacak fazla paranız yoksa, sevgili ve eşler için iyi bir hediye olduğunu ve durumun kurtarıcısı olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Ben size bol uğurlu ve yeniliklerle dolu bir yıl diliyorum.

Hakkında Rıfat SER

Ankara Gazi Üniversitesinde Akademisyenim, Hobi olarak makale yazıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Çocuklarımızın Deneyimleyerek Öğrenmesini Öğretmeye HAZIR MISINIZ?

Uzun yıllardır kullanılan Montessori Eğitimi, her çocuğun öğrenme seviyesinin farklı olduğunun bilinci ile hareket eden ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir