Ana Sayfa / Yaşam / Evlilik Neden Gereklidir?

Evlilik Neden Gereklidir?

Evlilik toplumların düzen içinde yaşaması ve neslin sağlıklı devam etmesi için olmazsa olmaz konulardan bir tanesidir.

Her genç kız veya genç erkek, hayatının sonuna kadar birlikte yaşayacağı, her şeyi paylaşabileceği bir can yoldaşı bir eş ister. Elbette herkesin hayali gerçek olmaz. Herkes deliler gibi aşık olduğu erkekle ya da kadınla evlenmez. Ama evlilik birliği toplumda düzenin en önemli parçasıdır. Herkesin başka birinin eşine saygı duyması ve birlik içinde yeni nesillerin yetiştirilmesi, toplumun temel öğelerinden bir tanesini oluşturur. Evlenmek, tüm toplumlarda ve dini açıdan kutsal sayılır. Her ne kadar günümüzde pek çok ülkede, artık evlilik olayı azalmış olsa bile, pek çok ülke, evlilik birliğinin kutsallığını dile getirerek, çiftlerin evlenmeye daha sıcak bakmasını sağlamaya çalışmaktadır. Bizim toplumumuzda ise, evlilik birliği son derce önemli kurumların başında yer almaktadır. Gerek dini inançlarımız, gerek ise, içinde yaşadığımız toplum geleneği nedeni ile evlilik birliği hala önemini devam ettirmektedir.

Evlilik Nedir

Evlilik bir kadın ve bir erkeğin, ileriki hayatlarını beraber kuracakları sınırlı bir kredi olarak tanımlanabilir. Dileseniz bu krediyi ilk günden tüketebilir, dilerseniz de saygı ve sevgi çerçevesinde bir ömür boyu kredinizi kullanabilirsiniz. Ömür boyu kullanılan bu kredinin en büyük getirisi, mutluluk, huzur ve sağlıklı nesiller olacaktır.

Evlilik ve Cinsellik

Evlilik kurumunun vazgeçilmez parçalarından bir tanesi cinselliktir. Cinsellik hem evliliğin hem de neslin devamı açısından şarttır. Cinsellik denilince sadece işin yatak kısmı akla gelmemelidir. Birbirine dokunmak, el ele tutuşmak veya küçük flörtleşmeler bile cinselliğin içindedir. Ve bir evliliği evlilik yapan da bu küçük flörtlerdir. Evlilikte mutluluğu yakalamanın belki de en önemli adımıdır. Evlilikte yaşanan cinsellik de, tıpkı flört döneminde olduğu gibi, sevecen ve samimim olmalıdır. Nasıl olsa artık evliyiz, çok fazla ilgi göstermeye ihtiyaç yok diye düşünmemek gerekir. Aslında mantıklı düşünürseniz asıl evlendikten sonra, küçük flörtler gereklidir. Çünkü, ömür boyu sizinle birlikte olmak için adım atmış bir insandan bu ilgiyi esirgememek gerekir.

Evlilik Nedir-Evlenme Nedenleri

Evlilik İki farklı cinsten insanın bir araya gelerek, hayat birlikteliğini beraber götürmeleri ve bu sayede de neslin devamının sağlanmasıdır. Temelde hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz.
Olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. Almakta vermekte sevginin olmazsa olmaz bölümleridir. Biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz.

Evlilik Neden Gereklidir, Evlilik niçin Gereklidir,Evlilik Neden Gereklidir,Evlilik niçin Gereklidir
  • Evlenmenin temel nedenlerinden bir tanesi beraberlik,birine sahip olmak ve birine ait olmak duygusu, bundan doğan yakınlık, can yoldaşlığı, istenmek, anlaşılmak, çocuk sahibi olmak, kendi düzenini kurmaktır. Bunlar vazgeçilmez duygusal öğelerdir. Yine bunlar cinselliği yalnızca fiziksel yönden değil, ruhsal yönden de tamamlar.
  • Özellikle kadınlar yıllar yılı evlenmeyi ve cinselliği özgürce yaşamayı dört gözle beklerler. Daha çocukluklarından beri her türlü yaşam sorununun evlenince çözümleneceğine inanırlar, ama beraberlik güzel duyguların yanı sıra birçok sorumluluğu ve sıkıntıyı da beraberinde getirir.

Hakkında Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

Bu habere de bakabilirisiniz

Volo Custom Radome

A custom radome is a specialized enclosure designed to protect a radar antenna from external ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir