Genel Kültür

Özgün tasarımlı Türk kütüphanesi online hizmet veriyor

Karabük’de, bir raftaki dev kitap dizisine benzeyecek şekilde tasarlanmış bir kütüphane , koronavirüs krizinin ortasında okuyucularına çoğunlukla çevrimiçi hizmet veriyor.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) kampüsündeki kütüphane, Türk hayırsever Kamil Güleç’in desteğiyle inşa edildi ve onun adını aldı. Mimari, ABD’deki Kansas Şehri Halk Kütüphanesi’ne benziyor ve Türkiye’deki yaklaşık 190 üniversite kütüphanesine erişim sağlıyor .

Pek çok alandaki hizmetlerin çevrimiçine taşındığı salgın sırasında 2020’de 500.000 kişi kütüphaneden kaynakları indirdi.

Öğrencilerin kendi kendine kontrol sistemli kiosklarda ödünç alıp iade edebildikleri, cep telefonlarını tarayarak cep kütüphanesi hizmetiyle kullanabilecekleri kütüphaneden toplam 116.943 kullanıcı faydalandı.

İade edilen kitaplar sterilize edilerek raflara yerleştirilir.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, kütüphanenin Türkiye’de benzersiz bir dış tasarıma sahip olduğunu ve okul için bir kimlik oluşturduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir  Hologram Nedir.Telefon ile Nasıl Oluşturulur?

“Kütüphanemizde yaklaşık 60.000 basılı kitabımız var. Dünya artık elektronik kitaplara ve dergilere yönelmiştir. 20.000’den fazla e-kitabımız ve yaklaşık 40.000 e-dergimiz var. Kütüphanemiz yaygın olarak kullanılıyor ”dedi.

Polat, kütüphanede ayrıca makale, tez ve diğer kaynaklardan oluşan 6 milyon eserin bulunduğunu belirtti.

“Tüm sistemi yapay zeka ile çalışabilecek bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz” diyen Başkan, kütüphane yetkililerinin kimse olmasa bile onu işlevsel hale getirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com