Medya

Gaziantep Hayvanat Bahçesi 5 milyon ziyaretçi çekmeyi hedefliyor

Gaziantep Hayvanat bahçesi, yeşil alanın yaklaşık 1,5 milyon metrekare üzerinde 400 türlerin 10.000 hayvanlara ev, ülkede devam eden coronavirüs aşı programı olarak bu yıl karşılama için 5 milyon kişiyi bekliyor normale döndü hayatlarını getirmek için umut yükseltiyor.

Pandemiden önce her yıl 3 milyon ziyaretçi alan Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi su aygırı, yılan, aslan, timsah, deve, fil ve maymun gibi hayvanlara özel olarak bakılıyor.

Çevre il ve şehirlerden yaralı hayvanlar hayvanat bahçesine getirilip veterinerler tarafından tedavi ediliyor. 2020’de yaklaşık 450 hasta veya yaralı hayvan tedavi edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaban Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hayvanat bahçesinin bir süredir kapalı olmasına rağmen 2020 yılında 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını ve bu yıl 5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir  Ayrılık Acısından Nasıl Kurtulabiliriz?

“2020 yılında Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etti. Salgın nedeniyle üç aydır ziyaretçi almadık. Ardından sosyal mesafe kurallarına bağlı kalarak kapalı alanlara belirli sayıda ziyaretçi kabul ettik ”dedi.

“Tabii 1 milyon bizim için çok düşük bir rakam – 2019’da Gaziantep hayvanat bahçesini yaklaşık 4 milyon kişi ziyaret etti. Bu yıl 5 milyon ziyaretçinin geleceğine inanıyoruz. Şu anda gerekli tüm önlemleri aldık ”diyen Özsöyler, koronavirüs önlemlerini takip etme, sosyal mesafeyi koruma ve el dezenfektanı kullanma konusunda düzenli olarak duyurular yaptıklarını sözlerine ekledi.

Avcıların da olacağı safari alanı yapacaklarını belirten Özsöyler, “Yeni projelerimiz var. Mevcut safari parkımıza yırtıcılardan oluşan bir safari alanı oluşturacağız. Ayrıca yeni bir sürüngen eklemeyi düşünüyoruz ve ziyaretçi sayısını sürekli artıracağız. İnsanlar her geldiklerinde burada farklı bir yenilikle karşılaşacaklar. ”

İlginizi Çekebilir  Alkışlar Denizli Büyükşehir'e

2020 yılında 450 yaralı ya da hasta hayvanı tedavi ettiklerini kaydeden Özsöyler, “Hayvanat bahçesi aynı zamanda bir kurtarma merkezi görevi de görüyor. Yaralı veya hasta hayvanlar Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getiriliyor ve gerekli tedavileri yapıyoruz. Tedavileri bittikten sonra hayatlarını devam ettirebilirlerse onları yeniden doğaya salıveriyoruz. ”

“Doğada yaşayamayanlara da bakıyoruz ve hayvanat bahçesinde her zaman bakılıyor” diye ekledi.

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com