Genel KültürMedya

Diyarbakır’ın kaya kilisesi turizme hizmet edecek

Doğu bölgesinde bulunan Diyarbakır bireyin Eğil ilçesinde, mensup 16.000 yaşındaki kaya kilise Mor Yuhanna (John) Manastırı’na , duvarları değişik çapraz motiflerle süslenmiştir, turizm getirilecek.

Kur’an-ı Kerim’de isimleri geçen Zülkifl ve Elyesa peygamberlerin gömüldüğü Asur Kalesi, Kralkızı Baraj Gölü, duvar sarnıçları ve farklı tarihi yapılarıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken Eğil semti, kültür ve inanç turizmine ilgi odağı.

Asur Kalesi’nde kapalı tünellerin açılması için çalışmalar sürerken, kale çevresinde de kazıların başlaması için hazırlıklar yapılıyor. Manastırın bulunduğu alanda kaya kilisesi ile birlikte temizlik ve kazı çalışmalarına başlanacak. Manastır adını Efesli Yahya olarak da bilinen Yuhanna’dan almıştır, ancak bir süre manastırda eğitim veren Eğil’in yerlisi.

Duvarlarında birçok farklı haç motifi bulunan ve 1.600 yaşında olduğuna inanılan kiliseyi turizme kazandırmak hedefleniyor.

Devlete ait Anadolu Ajansı’na konuşan Eğil Kaymakamı İdris Arslan, ilçenin özellikle peygamber türbeleri ile inanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Arslan, “Eğil sadece İslam tarihi için değil, Yahudi ve Hıristiyan tarihi için de büyük önem taşıyor” dedi.

Umarım ilkbaharda kilisede kazılara başlanır. Pek çok farklı haç motifiyle süslenmiş bu kiliseyi ziyaretçilere açacağız. Burayı bir an önce tüm dünyanın hizmetine hazırlayacağız ”dedi.

Yerli ve yabancı ziyaretçileri Eğil’e davet eden Arslan, “Misafirlerimizi ağırlayalım ve bu güzel bölgeyi birlikte tanıyalım. El ele verelim ve bu güzel yere değer katalım. “

Diyarbakır'ın kaya kilisesi turizme hizmet edecek

Kilise bir ‘haç müzesi’ gibidir

Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.İrfan Yıldız da Yuhanna’nın Eğil’in bir yerlisi olduğunu ancak Efes’te yaşadığını söyledi.

Yıldız, bir süre ilçede yaşadığını ve manastırda öğretmenlik yaptığını söyledi.

Manastırın uzun süre ilçede eğitim kurumu olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ancak daha sonra yıkıldığını söyleyen Yıldız, manastırın bir parçası olan kaya kilisesinin bugüne kadar ayakta kaldığını sözlerine ekledi.

Kaya kilisesinin bir kilisede olması gereken tüm özelliklere sahip olduğuna işaret eden Yıldız, kilisenin Mor Yuhanna Manastırı’nın bir parçası olması nedeniyle önemli olduğunu söyledi.

Kilisede Hristiyan ikonografisinde önemli yeri olan her türlü haç motifini bulabiliriz. Haç motifleri birçok farklı biçimde işlenir. Kilise adeta bir ‘çapraz müze’ gibidir. Duvarları haçlardan yapılmıştır. Pek çok yeri gezdim ve hayatımda ilk defa bu kadar çok haç motifli bir kilise gördüm. Bu alanda çalışan bilim adamlarını buraya gelmeye davet ediyorum ”dedi ve kaya kiliselerinin özellikle erken Hıristiyanlık döneminde kullanıldığını sözlerine ekledi.

Yıldız, Mor Yuhanna Manastırı’nın MS 4. yüzyılın başında yapıldığına inandıklarını belirtti.

“Peygamberler şehri ve iman merkezi Eğil’in Hıristiyan inancı için de önemli bir yerleşim yeri olduğunu kalıntılardan anlıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir  Denizli Büyükşehir can dostları unutmadı

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com