Genel Kültür

Botticelli’nin ‘başyapıtı’ Sotheby’s’in satışında 80 milyon doları aşması bekleniyor

İtalyan rönesans sanatçı tarafından yapılan bir portresi Sandro Botticelli bunun için arttığında $ ‘dan fazla, 80 milyon için satmak bekleniyor açık artırma 28 Ocak’ta Sotheby New York’ta en.

1470’lerde veya 1480’lerde boyandığına inanılan “Young Man Holding a Roundel”, Botticelli’nin en iyi portrelerinden biri olarak kabul ediliyor ve Sotheby’s Masters Week satışının en önemli özelliği.

Sotheby’nin kıdemli başkan yardımcısı Christopher Apostle, AFP’ye verdiği demeçte, “Bu Botticelli, her bakımdan pazara geldiğini gördüğümüz her şeyden çok daha muhteşem” dedi.

23 inç x 15,5 inç (58 cm x 39 cm) resim, gençlik yıllarının sonlarında, sakallı bir azizin bulunduğu bir diski tutan uzun altın saçlı bir adamı gösteriyor.

Sağ eli kaldırılmış olarak azizi tasvir eden yuvarlak, Siyenli ressam Bartolommeo Bulgarini’ye atfedilen orijinal bir 14. yüzyıl sanat eseridir.

Sanat tarihçileri, Botticelli’nin eski bir sanat eserini gururla gösteren bir asilzadeyi tasvir ettiğinden şüpheleniyor.

Havari, “Bu resim Floransa’daki Rönesansı simgeliyor ve örneklendiriyor. Hayatım boyunca böyle bir şey görmedik,” dedi Havari, bunu “bir başyapıt ” olarak nitelendirdi .

İlginizi Çekebilir  YUSUF ÇAKMAK : BİR KELEBEĞİN KANADINDA “SANAT”

Portre, yaklaşık 200 yıl boyunca Galler’deki aristokrat bir ailenin birkaç nesline aktarıldı.
Sanat akademisyenleri, 20. yüzyılın başlarında piyasaya çıkana kadar resmin varlığından habersizdi.

“Bir Roundel Tutan Genç Bir Adamın Portresi”, 1982 yılında sadece 810.000 pound (2021 oranlarında 1.1 milyon dolar) karşılığında mevcut sahibinin satın almasından bu yana geçen 40 yılın çoğunu halka açık teşhirde geçirdi.

New York Metropolitan Museum of Art, Londra’daki National Gallery ve başka yerlerde sergilendi.

Sotheby’s, 80 milyon doları aşan bir satışın eseri, müzayedede satılan en önemli portrelerden biri olarak göstereceğini söylüyor.

Bir Botticelli için önceki rekor, “Madonna ve Vaftizci Genç Vaftizci Yahya ile Çocuk” un 10.4 milyon dolara satılmasıyla 2013 yılında kırılmıştı.

Satış, 2006’da 87,9 milyon dolara satılan Gustav Klimt’in “Portrait of Adele Bloch-Bauer II” ve Vincent Van Gogh’un 1990’da 82,5 milyon dolarlık “Portrait of Dr Gachet” ile birlikte yer alacak.

İlginizi Çekebilir  Salatalık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Müzayede evi, “Bir Roundel Tutan Genç Adam” ın, Botticelli’nin “Yaşlı Cosimo Madalyalı Bir Adamın Portresi” ve “Giuliano de ‘Medici’nin Portresi” kadar önemli olduğunu söylüyor.

1440’lardan 1510’a kadar yaşamış olan Botticelli, erken Rönesans döneminin en ünlü ressamlarından biridir, ancak bugün çalışmalarının sadece bir düzine örneği hayatta kalmıştır.

En tanınmış eserleri “Venüs’ün Doğuşu” ve “Primavera” dır.

Havari, “Onun ne kadar çığır açıcı olduğunu hafife aldığımızı düşünüyorum” dedi.

Saat 10: 00’da (1500 GMT) başlayan sanal Sotheby’s satışı, Rembrandt’ın 136 İncil tablosundan birini de satıyor.

Hollandalı ressamın “İbrahim ve Melekler” in 20 milyon ile 30 milyon dolar arasında bir fiyatla satılması bekleniyor.

150 yıldır özel koleksiyonlarda bulunuyor ve en son 1848’de müzayedede 64 dolara satıldı.

Bir Rembrandt’ın açık artırma rekoru, 2009’da “Silahlı Bir Adamın Portresi” için harcanan 33,2 milyon dolar.

Oğuz Çadar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Profesyonel haberler yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com